9 organizácií, ktorým sa oplatí dať 2 percentá z dane.

Hurá Marec je TU!

Blíži sa všeobecne veľmi obľúbený čas. Marec je mesiac kníh a aby písmen a čísel nebolo málo, je tento mesiac nechvalne známy aj odovzdávaním daňových priznaní.

S tým je spojená aj skutočnosť, že 2 percentá svojich daní môžete venovať občianskemu združeniu či organizácii, ktorej činnosť chcete podporiť. Podobne ako minulý rok, aj tento očakávam, že viacero ľudí napíše, nech im pošlem údaje k nášmu OZ Zaujímam sa, pod ktorým sú projekty Recyklátor, ArtHouse Poprad a mnoho ďaľších.. Veľmi si cením, že nám chcete darovať 2 percentá, žiaľ nám papiere potrebné na registráciu prišli dva dni po termíne prihlasovania. (kto neskoro píše na úrad, sám sebe odoberá 2 percentá či jak sa hovorí).

Trochu nás to sklamalo, ale snáď o rok. Taktiež však poznáme organizácie, ktoré si 2 percentá (ba aj viac) zaslúžia minimálne tak ako my.

Komu darovať dva/dve percentá?

Dnes je v článkoch moderné robiť výber napríklad 10tich niečoho a niečoho. Naposledy som hľadal 10 naj izbových rastlín či 10 výrobkov len z recyklovaného materiálu. Preto teraz pridávam môj osobný názor, a teda

10 organizácií, ktorým sa oplatí dať 2 percentá.

Ako píšem dva riadky hore, je to môj názor, môžeš naňho dať, nemusíš, no minimálne si môžeš rozšíriť vedomie o zaujímavé projekty.

Cesta za domovom

Ak si z Popradu a okolia a chcel si svoje 2 percentá použiť lokálne, odporúčam jednoznačne Cestu za domovom. Cesta za domovom je neobyčajný útulok pre psov a mačky situovaný vo Švábovciach, kúsok od Popradu. Prečo neobyčajný? No predstav si skupinku ľudí, ktorá obetuje všetok voľný čas na to, aby vybavila priestor v poľnohospodárskej lokalite. Spraví zo schátralej budovy následne miesto, kde by som sa aj ja vyspal a to všetko preto, aby sa správali zodpovedne voči zvieratám z ulice, či prineseným kamošom. Psíky majú zastrešený priestor, sú im podávané granule, z ktorých nemajú zelené hovínka (to si aj sám/sama všimneš, choď venčiť) a mačky majú svoje poschodie. Na tomto poschodí sa občas koná aj mačací blšák, kde si môžeš prísť nakúpiť, dať kafíčko a to všetko v spoločnosti všadesapotulujúcich mačiek. Popri tom na poli dáš prechádzku, počas ktorej vyvenčíš aj seba, aj psíka. Iď tam veru!

Kubik Nápadov

Kubik Nápadov je priestor, v ktorom som strávil kópec času. Je plný inšpiratívnych ľudí, ktorí robia inšpiratívne činnosti. Veľa krát ma podporili a ja som taktiež rád spolupracoval na rôznych aktivitách. Je to priestor, kde uprostred týždňa zažiješ super koncerty, stretneš skvelých ľudí a hlavne priestor, kde sa zgrupujú pre väčšinovú populáciu možno trochu odlišní ľudia. Sánka padne, keď zistíš, že majú na svedomí Trnavský rínek, Food not Bombs a iné aktivity. Viac sa o nich dozvieš TUTOK.

Vlk

„Kto chráni karpatský les? Je to VLK nie štátny pes!“ čo k tomu dodať? Vlk je nezávislé lesoochranárske združenie, ktoré sa na rozdiel od lesoHOSPODÁROV zameriava na ochranu prírody. Snažia sa docieliť a docieľujú priestory, kde sa nebude robiť NIČ a bude sa tam rozvíjať prirodzená biodiverzita. (ak je toto to správne slovo, chcel som byť múdry) Mne stačilo vysvetlenie pojmu lesohospodár, ktoré som sa dozvedel na prednáške, ktorá s vlkom síce nesúvisela, ale predsa. Celkom logicky je totiž partia lesohospodárov vo svojich kancloch na to, aby sa s lesom HO-SPO-DÁ-RI-LO (predstav si Harabina jak prízvukuje, tamtí vyzerajú podobne). Takže ak nechceš aby lesy fungovali LEN ako továreň na drevo, čo môže mať na svedomí vymieranie častí prírody, na ktorú sme tak hrdí, idz do teho. 

Nota Bene

V prvom rade odporúčam zakaždým investovať 1,40 do nákupu tohto časopicu. Polovica ide pre predajcu, čo je človek, ktorý sa rozhodol postaviť na vlastné nohy. Návrat z ulice, dlhov a podobne je naozaj zložitá a náročná vec, ktorá si vyžaduje veľa úsilia. OZ Proti Prúdu, ktorá ma okrem iného na zodpovednosti aj publikáciu Nota Bene im v tom pomáha. Pre mňa sú to veľmi inšpiratívne veci, ktoré nefungujú predvolebným štýlom „dáme lóve naraz a potom necháme tak“. Ak ich teda chceš podporiť aj inak, ako kúpou Nota Bene, klikni TU.

 

Tužina Groove Festival

Pred dvoma rokmi mi prišla pozvánka na organizovanie workshopu na maličkom festivale v údolí s názvom Tužina Groove Festival.Prvý rok sa mi tam prísť nepodarilo. Druhý rok som sa tam vybral a bolo to čarokrásne super. Festival organizujú ľudia, ktorí do neho momentálne viac investujú a to nielen času, ale aj peňazí. Malinký festival s kvalitnou muzikou, proste spojenie, kde si uprostred prírody obklopený vysmátými ľuďmi a dobrou muzikou. Poď do teho!

Divé Maky

Táto skvelá kampaň je síce z minulého roka, napriek tomu však bude ešte dlho rokov aktuálna. Organizácia Divé Maky podporuje rómske deti a mládež zo sociálne slabších rodín. Keby sa veta rómsky problém zmenila na rómsky potenciál, myslím, žeby takýchto organizácií bolo viac. Dávajú šancu deťom, ktoré sa jej pevne chopia a vzdelávajú sa. Skrz Recyklátor navštevujeme základnú školu v osade v Lomničke a vďačnosť detí je občas nepochopiteľná. 

Nadácia Zastavme Korupciu

„2 % daní pre Nadáciu Zastavme korupciu = 98 % vašich daní vo väčšom bezpečí “ viac ani písať netreba. Či? Pozri si video a ak si rozhladený trochu viac tak vieš, že u nás je korupcia rad radom všade. To však neznamená, že ju máme akceptovať. Tak ak si si nevybral, podpori Nadáciu Zastavme Korupciu. 

Živica – Mestské Včely

A to vieš, že zo včelami to na svete nie je bohzna co? A vieš taktiež, že keď včeli vyhynú, tak sme v PRDELI aj my? Preto včielky v tomto rebríčku nesmeli chýbať. Tvoje dva prercentá poputujú v tomto prípade Organizácii Živica, ktorá má za sebou radu skvelých projektov. V tomto prípade však ide o projekt Mestské včely, ktorý sa zameriava na podporu vzdeľávania i aktívne kroky k podporovaniu prežitia a rozširovania včelích komunít. No a ak nemôžeš darovať dva percentá, tak odporúčajú SADIŤ! Takže byliny, kvety a všetko všade zaplavme zeleňou! 

Hidepark

Hidepark je unikátnym príbehom sám o sebe. Tento priestor, ktorý začal kúskom poľa, prerástol časom, hodinami,dňami, týždňami, mesiacmi ba aj rokmi práce dobrovoľníkov do dnešnej podoby. Kopec inšpiratívnych akcií, miesto, kde môžeš kedykoľvek prísť opekať, grilovať. Miesto de sú komunitné záhrady, kde sú skvelé kultúrne akcie, no proste miesto, ktoré by malo byť v každom meste. Ja som si tam zažil svoje, v obľúbenej feličitke som tam kopec dní squatoval a vždy som sa tam vracal rád. Jeho spoluzakladateľ je po novom dokonca primátorom Nitry. No nie je to ako rozprávka? Prečítaj si viac TU. 

 

No a ak poznáš lepšie organizácie, podpor ich zdieľaním na svojich sociálnych sieťach. Veď na to by mali primárne slúžiť. Podpor dobro a šír osvetu. Organizácií, ktoré sa oplatí podporiť je omnoho viac!