Kto vyhral umeleckú súťaž #4nohy20umelcov ?

4 nohy 20 umelcov

V posledných mesiacoch prebehla v Poprade umelecká súťaž #4nohy20umelcov, ktorú sme vytvorili v spolupráci s ArtHouse Poprad, Inspire Design a 20timi podnikmi z Popradu a okolia. Zmyslom súťaže bolo prepojiť podniky s umelcami a poskytnúť tak náhľad do možností spolupráce, ako vzájomná propagácia podnikov a prihlásených umelcov.

Súťaž spočivala v pretvorení 20tich kusov stoličiek 20timi umelcami. Každí jeden/každá jedna mala voľné možnosti. Bolo na umelcoch, či sa rozhodnú svoju stoličku pretvoriť podľa vlastnej fantázie, alebo ju upravia podľa priestoru, z ktorého pochádza. Chcete si pozrieť všetky stoličky? Kliknite na tento odkaz.

Stoličky súťažili vo viacerych kategóriách, v cene sociálnych sietí, cene ArtHouse Poprad, cene Inpspire Design a Forum Poprad. Rozhodovanie vôbec nebolo jednoduché, čoho je dôkazom aj naše omeškanie vo vyhlásení. Tu sú výsledky: 

Cena sociálnych sietí

Cenu sociálnych sietí s celkovým počtom 292 páčikov vyhráva stolička Veroniky Kollárovej. 

Veronika je mladá umelkyňa, ktorá vo svojej tvorbe preferuje kombinácie techník a experimenty. Momentálne sa najviac zaoberá „Junk-artom“ teda umením z odpadu, čoho je ukážkou aj stolička vytvorená z plieškov od plechoviek. Táto stolička je zároveň súčasťou jej diplomovej práce, ktorá sa touto problematikou zaoberá. 
Stolička pochádza z podniku Lahodnosti, ktoré  ako prvé v Poprade zaplnili medzeru po lahodných pochúťkach vegánskeho pôvodu. V novej ponuke majú aj zaujímavé väčšinou bezlepkové a stále vegánske meníčka, ktoré Vám v spojení s príjemnym personálom a zaujímavým interiérom s výhľadom na fontánu potešia žalúdok i hlavu.

Veronika vyhráva trofej a možnosť viacnásobnej prezentácie v ArtHouse Poprad.

Veronika Kollárová

 

Cena Forum Poprad

Cena Forum Poprad pozostáva z možnosti prezentácie svojich diel v prietoroch OC Forum Poprad. Najviac hlasov v hlasovaní počas výstavy získava Tejka Šuligová.

Tejka je nová posila v ArtHouse tíme. Táto 16 ročná študentka strednej školy sa venuje predovšetkým kombináciám rôznych techník s prírodnými motívmi. Na stoličku z Tatran Pubu sa rozhodla vyskúšať techniku vypaľovania do dreva, kde do kompozície zaradila jej príbuzné prírodné motívy.
Podnik: Tatran Pub
Tatran pub Poprad bol pôvodne postavený v roku 2001 podnikateľom p. Solvesterom z Popradu. V rámci existencie tejto prevádzky sa v nej vystriedalo niekoľko nájomníkov. Od roku 2011 bola prevádzka dlhodobo zatvorená. V roku 25.4. 2014 sa jeden zo zamestnancov bývalého pivovaru Tatran p. Jozef Pitka rozhodol postaviť z popola tento podnik a svoje podnikanie rozšíril práve do oblasti poskytovania pohostinských služieb.

Prevádzka Tatran pub je situovaná v centre mesta Poprad a úzko susedí s areálom bývalého popradského pivovaru, kde sa datovala výroba piva už od roku 1812 do roku 2007. Už z názvu podniku je zrejmé, že prevádzka je postavená na historicky regionálnom pôsobení jednej z pivovarníckych značiek na slovenskom pivnom trhu a to regionálneho piva Tatran a tiež poctivých pív malých rodinných českých pivovarov ako Bernard, Primátor a Březňák. Napriek tomu, že pivo sa už v Poprade nevarí, stále má v ňom svoje zastúpenie aspoň základná surovina vo forme sladu, ktorý sa stále vyrába v Poprade v Tatranskej sladovni.

Tejka Šuligová

 

Cena InSpire Design

Cena Inspire design spočíva v prezentovaní svojej práce v dizajnovom štúdiu zameranom na interiérový dizajn v Poprade – Veľkej. InSpire design sa rozhodli odmeniť hneď dve stoličky a to stoličky od Veroniky Grančayovej a Tomáša Čekovského.

Veronika Grančyanová
Veronika Grančyanová je mladá umelkyňa z Dolného Smokovca. Vyštudovala strednú umeleckú školu v Kežmarku a vo svojej voľnej tvorbe sa venuje predovšetkým maľbe. Svoju stoličku sa rozdhodla prispôsobiť klubovému priestoru podniku Klub 44.
Klub 44
Ak sa večer prechádzate popri fontáne a počujete zvuky kvalitnej staršej muziky, ide zrejme z tohto podniku. Po vkročení do 44ky máte pocit že sa s vami zakrúti svet a vstupujete do iného vesmíru vďaka zaujímavému svetlu a disko guli. V tomto príjemnom prostredí si môžete posedieť alebo zatancovať do skorých ranných hodín pri vynikajúcich drinkoch a parádnej hudbe.

 

Tomáš Čekovský

Tomáš študoval Strednú drevársku školu v Spišskej Novej Vsi. Prácu s drevom však posúva do dizajnu, čo ho priviedlo aj k pôsobeniu v dizajnérskych firmách v Prahe a Bratislave. Vo svojej stoličke sa zameral najma na stránku úžitkového dizajnu s dôrazom na jednodchosť a pohodlie pri sedení.
Hoepfner Café
Táto tradičná kaviareň v meste Vysoké Tatry, v časti Starý Smokovec, je pomenovaná po architektovi blízkého Grand Hotela. Vychutnať si tu môžte spolu s kávičkou a koláčikom aj nádherný východ na blízke košiare Tatier.

 

Cena ArtHouse Poprad

Cena spočíva v odovzdaní trofeje a zároveň vo veĺkoplošnej prezentácii v priestoroch ArtHouse Poprad, ako aj ďaľšej spolupráci.

dav

Cenu ArtHouse Poprad, ktoré sa postaralo o realizáciu tohto projektu získava stolička od Veroniky Vlasičovej

 Veronika sa vo svojej tvorbe venuje realistickej a hyperrealistickej maľbe. Realistický obraz nám ponúkla trochu iným spůsobom aj v pripravenej stoličke pohádzajúcej z Pure Way Caffé. Skombinovala v nej dva prvky, prírodu a odpad a uložila do spoločnej pozície. Za reálny pohľad můžeme považovať aj to, že zeleň na tejto stoličke postupne poodpadáva, čim chcela autorka poukázať na dopad znečisťovania na samotnú prírodu. 

Pure Way Café
Malá a útulná kavárnička pod novým Priorom v Poprade vám ponúkne trošku alternatívu čo sa týka nápojového lístka. Nájdete tu veľa zaujímavých drinkov, super kávičku a aj zdravú verziu, ako naznačuje názov čistá cesta, Zelenú kávu.

Špeciálnu cenu a prekvapenie získava aj Ema Lavríková. Všetci zúčastnení dostávajú taktiež možnosť prezentovať svoje práce v rámci projektu ŠŤEŇA priamo v ArtHouse.

Feedback

Stoličky

Pôvodný plán bol spraviť súťaž na všakovakú úpravu stoličiek. S nápadom zapojiť miestne podniky prišiel Harry z InSpire centra pre interiérový dizajn. Začalo sa teda tvrdo makať a oslovovať podniky. Reakcie boli rôzne, niektoré udivené, niektoré nechápavé, no po väčšine nám majitelia podnikov s nadšením poskytli kúsok sedenia. Ďakujeme podnikom: Lahodnosti, Groteska Art Caffe, Klub 44, Hoepfner Cafe, Caffe Diemme, Oto & Oto Café, Hotel Smokovec, Art Caffé Štrba, Tatran Pub, Domenico cukráreň, Gamma Ray Pub, Pure Way Coffee, 

Umelci:

Na sociálnych sieťach i pomocou spolupráce so školami sme vyhlásili registráciu s očakávaním, aké bude náročné vyberať z počtu prihlásených. Ukázalo sa, že napriek tomu, že mali príspevky relatívne veľký dosah sa do súťaže podĺa pokynov prihlásilo sotva 12 ľudí. Zvyšok teda spočíval v osobnom odkomunikovaní či už z našej alebo umelcovej/umelkyninej strany. Napokon sme to dotiahli do konca a 20. marca začali na svojich stoličkách pracovať. Ako to dopadlo?

 

Ako sa ukázalo na sociálnych sieťach, projekt mal veľkú sledovanosť a za pomoci cross marketingu (dík Harry, som múdry teraz) sme rozšírili povedomie o projekte, o podnikoch i o umelcoch, čo  v rámci toho, že išlo o projekt s nulovým rozpočtom je podľa mňa celkom frajerina. 

Napriek tomu máme v tvorbe záležitostí stále muchy, medzi ne patrí napríklad komunikácia s niektorými podnikmi, dodržovanie termínov  a zakončenie poriadnych výstupom. S tým mám osobne problém už dlho, takže sa Vám ospravedľnujem, že túto správu čítate až teraz. Nakoľko išlo o dobrovoľný projekt, z ktorého  nikto nemal zisk, si myslím, že sa o to partia z ArtHouse Poprad zvládla, resp. zvládne, keď spoločne dokončíme odovzdávanie stoličiek. Na záver budeme radi s takýmito projektami pokračovať, avšak „Zadarmo ani kura nezobe“, my síce robíme tieto veci radi aj zdarma, musíme však nejak zaplatiť priestor v ktorom sa tieto nápady realizujú. Budeme radi naďalej rozvíjať tento druh kultúry, no musíme sa postarať o to, aby bolo kde. Preto, ak Vás zaujíma väčšie pozadie priestoru a toho, čo potrebujeme na zlepšenie jeho chodu kliknite na www.artha.sk/zbierkaprearthouse

Ďakujeme za priazeň!