Čo všetko zabíja absolutizmus?

Prečo čoraz častejšie používam pojem Absolutizmus zabíja?

Podobne, ako vo svojej hovorovej reči občas používam úryvky z grafík, som si v poslednej dobe častejšie všimol používanie spojenia Absolutizmus zabíja. Možno je to ovplyvnené len časovou fázou alebo momentálnou náladou, no myslím si, že je veľmi k veci pri mnohích témach.
Ide totiž o to, že sa pohybujeme v mnohých zmenách. Ľudia sa začínajú čoraz viac zaujímať o svoje okolie, resp. je čoraz viac tích, ktorí chcú so súčasnou situáciou niečo robiť. Aspoň v to teda dúfam. Každý má však na situáciu trochu iné riešenie. Problém príde, ak ho nadradzuje nad ostatné ako jediné možné riešenie. 

S akou situáciou?

Osobne vnímam veci ako činnosti v cykloch a princípoch myslenia, ktoré sa neustále opakujú. Bude to znieť divne, ale je jedno s akou situáciou. Dnes je to politika, včera to bol mäsový priemysel, zajtra to bude problematika Zero Waste, minulý rok imigranti, v apríli textilný priemysel a tak ďalej.

Doteraz som pri prípadnom prednášaní o význame jednotlivých grafík používal najmä vegánstvo. Teraz sa k tomu prikladá forma Zero Waste a to vo veľmi unikátnom príklade, ktorí si okolo seba všímam. Skvele to vystihuje citát „Nepotrebujeme zopár ľudí, ktorí budú perfektný v Zero Waste, ale milióny, ktorí budú nedokonalí“

Pred pár rokmi totiž vznikol boom s vegánstvom a ľudia sa snažili čoraz viac presviedčať, poukazovať, moralizovať a hodnotiť. Niektorí vegáni vyčítali vegetariánom, že sú len vegetariáni a podobne. To však dokáže vytvoriť aj obrannú stenu pre ľudí, ktorí na túto tému nie sú pripravení. To vyvrcholí napríklad do vety, ktorú som počul nedávno a teda: „Nenávidím vegánov.“ Ja osobne vegánske jedlo milujem a uprednostňujem ho, no trochu to chápem.

Kde je pointa?

Tlačenie na jeden absolútny záver zabíja možnosť sa rozhodnúť, ktorú ľudia potrebujú. Vytvára to pocit obmedzenia, a teda bariéru voči možnostiam. To že budeme ukazovať na ten najďalekejší pól v mojich očiach zmení menej, ako keď na veci pôjdeme AJ postupne. V prípade vegánstva varením a ponúkaním možností, v zerowaste problematike posunom k recyklácii a tak ďalej. Ku názorom sme sa aj my dostali nejakým spôsobom a nemôžeme očakávať, že ich predhodíme v absolútnom poňatí a všetci to budú akceptovať. V podstate je to to isté, ako 100 ľudí, chutí, názorov, nepresviedčaj, INŠPIRUJ.

Čo všetko teda zabíja absolutizmus?

To netuším, určite je toho viac ako si myslím a zároveň vyjadrenie absolutizmus zabíja samé seba. Taktiež ale často zabíja napríklad spoluprácu, čo je škoda. Ak sa ľudia snažia o relatívne rovnaký cieľ a rozdelí ich hlúposť z úplne inej oblasti. Zároveň zabíja slobodu voľby, ktorá je dôležitá. Dôvera v Rogeriánsky prístup je v tomto celkom základná (absolútne prijatie). To je ale trochu iná téma. 

Každopádne ak chceš tento prístup vyjadriť, ozdobiť si doma stenu, kus oblečenia, či kúpiť si oblečko z nefarbenej bavly napíš. Mail je arthaworks@gmail.com. Diky čáu a ak sa Ti celý text páčil, môžeš ho posunúť ďalej. 

absolutizmus zabíja

absolutizmus zabíja – Primát

absolutizmus zabíja

absolutizmus zabíja - grafika na papieri

absolutizmus zabíja