Ako bolo na Festivale Inej Kultúry? a.k.a festival s minimálnym rozpočtom? Spolupracou sa to dá

Ako bolo na festivale Inej Kultúry?
V piatok sme festival začali už na obed v podchode na železničnej zastávke Spišská Sobota. Stretli sme sa so študentami z gymnázia Kukučínova pod vedením “ “ a začali sme pracovať. Študenti priniesli výtvarné práce zozbierané počas roka a našim plánom bolo vytapetovať nimi stenu podchodu. V úplne ideálnych plánoch bolo vytapetovať celý podchod, keďže sme však mali trochu lowbudget vyšlo nám to spolu s časom na jednu stenu plnú prác. Do práce sa však zapojili aj prichádzajúci a išlo to tak celé od ruky. Keď odbila piata hodina, začal sa pomaličky pripravovať Dalibor a.k.a Zrcadlo Srdca a popri tom sme dopratávali pracovné vecičky. Na jeho koncert sa podchod zaplnil a Dalibor opať raz nesklamal. Po odohraní a pobalení vecí nastal čas na presun na koncert na garážoch, ktorý organizoval náš častý záchranca Andrej Bartek. Pred garážou na sídlisku Juh sa nahromadili ľudia a len tak pod širákom odohrali dzivé pecky Coco Bongo, Nabosoposkle a domáci Diktát. Policajti prišli až nakoniec koncertu, takže šicko v porádku.


V sobotu nás čakali už trochu prehrotenejšie plány. Prvotný plán bol zároveň aj účasť na Slow Food festivale v Spišskej Sobote. To sa však s počtom dobrovoľníkov nepodarilo uskutočniť, preto sa touto cestou ospravedlňujem organizátorom. Už o dvanástej sme sa stretli pri podchode, kde sme začali rozkladať a pripravovať veci na celý deň.
Postupne prišli šikovné ruky, ktoré viedli workshopy od výroby šperkov z recyklovaných materiálov, tvorbu hliny, výrobu peňaženiek z tetrapacku a tlače textílií. Popri tom sa skejtovalo a pripravovali sa veci na best trick session. Peter Lančarič si s partiou z Kubíku pripravoval výstavu, František Radačovský narezával podklady pre svoju skulptúru a medzičasom prišla aj dodávka vezúca Dominika N30 s kapelou. Proste krásny kreativitou preplnený deň. Každý si našiel nejakú prácičku a kto chcel len tak oddychovať, mohol sa občerstviť výbornými Herbert drinkami, ktorí nám partia prišla spraviť výnimočne za dobrovoňé príspevky, takže luxus nad luxus. Prvé komplikácie prišli so zvučením kapely. Keďže elektrinu sme ťahali z malej centráli, bolo nebezpečné napojiť na ňu celé ozvučenie. Kvůli nestabilnému prúdu by chalani mohli prísť o dosť drahú techniku a tak sa uskrmonili o niekoľko nástrojov. Sorry chlapci, výsledok bol však napriek tomu skvelý!
Po koncerte sme si postupne začali baliť veci a presunuli sa na vernisáž do podchodu. Tu nám svoje dielo predstavil František Radačovský. Ten vytvoril unikátnu inštaláciu z recyklovaných dosiek situovanú v rohu vchodu do podchodu. Následne sme sa presunuli dovnútra podchodu, kde nám svoj výsek z pripravovanej publikácie „Mapovanie Inej Kultúry“ predstavil Peter „Gelko“ Lančarič. Gelko sa vie veci oddať a rozcitlivené publikum čakala už len čerešnička na torte v podobe (ne)módnej prehliadky oblečenia, ktoré bolo nájdené v podchode a upravené v kreatívnom centre ArtHouse Poprad. Autorky Tejka Šuligová a Veronika Grančayová zobrali prácu zodpovedne a z oblečenia vznikli ozaj originálne kúsky.


Po tomto programe sme však ešte zďaleka nekončili. Naše kroky mierili prechádzkou popri rieke do ArtHouse Poprad. Priznám sa, že som čakal len zopár ľudí, ktorí sa hecnú aj do tejto časti programu, priestor sa však úplne naplnil a napriek menším technickým komplikáciám sa v príjemnej atmosfére odprezentovalo viacero skvelých projektov. Medzi nimi napríklad prvý bezobalový obchod v Poprade „NEOBALUY“, priestory Kubik Nápadov, ktorý bol inšpiráciou pre vznik ArtHouse Poprad a košický „KLUB“, ktorí nám nedávno spravili benefičný koncert a doslova nás vytiahli z dlhov. K tomu sa prezentovali iniciatívy Legalizuj, Za Slušné Slovensko a Food Not Bombs. Obsahom nabitý program sme ukončili a nastal presun na Afterparty.
Plán spraviť afterku v dvoch podnikoch bol trošku nad sily všetkých, ktorí sa celý deň vyhrievali na slniečku a popíjali šmakotinky od herbertu. Napriek začiatočným komplikáciám nás v Groteske čakala akustická parácička ??? a moja nová srdcovka Pokora, skvelá kapelka z Košíc. Po koncerte sme sa presunuli do Tatranu, kde nás čakala bujará párty v prevedení….
Nič z toho by sa nedialo bez pochopenia účastníkov a účinkujúcich, ktorí nás podporili dobrovoľnými príspevkami či svojou tvorbou. N30 zahrali výmenou za merch a kapely aj DJs len za cesťák. Na otázku, či je možné usporiadať takýto rozsiahli festival bez sponzorov teda odpoviem áno, ale so spoluprácou a pochopením ľudí a zároveň to je drina jak blázen. Festival nás plnohodnotne vyčerpal no výsledok stál za to a spojil množstvo skvelých ľudí.
Ďakujeme!