Čo je ArtHouse Poprad?

ArtHouse Poprad

V Poprade už vyše roka vzniká priestor, ktorý je alternatívou pre nečinné Začalo to všetko vďaka trom umelcom, ktorí hľadali miesto na tvorbu a našli staré podkrovie kina Máj. Hoci priestor nebol na prenájom, s mestom sa dohodli o jeho využívaní a tak sa položili základy dnešného ArtHouse Poprad.

Koncert Samčo, bat dážďoviek pár dní po otvorení.

Čo je ArtHouse Poprad?

ArtHouse je priestor určený pre zgrupovanie kreatívnych ľudí s chuťou svoje nápady pretvárať prax a taktiež ľudí, ktorí chcú nápaditých ľudí stretávať alebo pomáhať im. Je to odpoveď a zároveň alternatíva na konzumnú kultúru a vysedávanie v baroch. Miesto sme začali prenajímať na konci roku 2016 s plánom bytia alá „tabula rasa“. To znamená priestor, ktorý sa bude vyvíjať podľa ľudí a aktivít, ktoré sa v ňom objavujú. Po roku sme vďaka skúsenostiam (dobrým i zlým) dospeli k priestoru, v ktorom môžeme ponúknuť príjemné posedenie, priestor pre eventy a hlavne priestor na prezentáciu ľudí z okolia i neokolia. Zároveň sme vytvorili piestor s vlastnou produkciou kreatívnych produktov i aktivít. Prichádzajú a obmieňajú sa tu umelci, aj obyčajní ľudia z Popradu a okolia.


.
Ako vplýva ArtHouse na okolie?

Okrem vypĺňania nami videných nedostatkov v programe, ktoré Poprad ponúka je ArtHouse Poprad zároveň centrom OZ Zaujímam sa, teda zoskupenia ľudí, ktorí si uvedomujú, že svoje okolie si tvoríme samy. Okrem aktivít mimo ArtHousu (#projektpodchod) šírime aj myšlienky zodpovedného podnikania, recyklácie, vedomého a kreatívneho prístupu k okoliu.

Workshop farbenia látok prírodnými materiálmi

Priestor pre prezentáciu môžu využiť ako ľudia, ktorí si chcú vytvoriť vlastný event, tak ľudia, ktorým môžeme poskytnúť prezentačný priestor v rade workshopov či prostredníctvom projektu ŠŤEŇA.
Čo sa eventov týka, rozhodli sme sa mať otvorené každú stredu a aby ste sa nenudili, každú stredu si vytvoríme nejaký malý event. Zároveň však pracujeme na väčších eventoch mimo otvorených stried, ako boli koncerty v iných podnikoch (Benefičný koncert v Tatrane, koncerty v Tortuga bare či Groteske) a premietania autorskej tvorby našich priateľov ako napríklad dokument Monuments, ktorí sme premietali vo Veľkej sále Kina Máj, ktorá nebola pre tento účel roky poskytnutá, no ktorej možnosti sa nám práve otvárajú.

 

Koncert Miloslav Kollár and the hippies

Po čase sme si to tu zvelebili natoľko, že sme sa rozhodli vytvoriť aj čajovňu, kde si môžete za dobrovoľný príspevok vychutnať čaje z lokálnej produkcie. Taktiež sme sortiment obohatili o Herbert sirupy, ktoré sa rozhodli nás svojimi bylinkovými sirupmi podporiť.

 

Ďaľšie aktivity:

Medzi naše aktivity patrí napríklad aj koncept umeleckej súťaže #4nohy20umelcov, ktorý spojil 20tich umelcov s 20timi podnikmi z Popradu a okolia. Umelci mali za úlohu premeniť jeden kúsok sedenia podľa vlastnej kreativity. Výsledok sa vystavoval v našich priestoroch, vo Forum Poprad a výherné kúsky budú vystavené aj v InSpire design studio.

:

Zároveň sme otvorení kreatívnej práci a v rácmi hostovania eventov realizujeme kreatívne workshopy týkajúce sa predovšetkým linorytovej potlače na tričká a textil.


V ArtHouse vznikol aj rozvíjajúci sa koncept recyklátora. Ten  spočíva v prezentovaní projektov a brandov, ktoré sa rozhodli ako materiál pre svoju tvorbu vytvoriť odpad. V rámci neho budú šikovní ľudia kreatívne predvádzať svoju tvorbu spolu so spôsobom, akým sa daný produkt vytvára.

V Apríli sme sa taktiež zapojili do celosvetového hnutia Fashion Revolution week. Tento týždeň je priestorom pre poukázanie dôsledkov rýchlej módy a zároveň prezentácie jej alternatív, teda udržateľnej módy a značiek či dizajnérov, ktorý za nimi stoja.

Ako náš podporiť?

Keďže priestor niečo stojí a jeho rozvoj tiež, môžete nás podporiť rôznymi spôsobmi. V rámci výchove k podnikavému mysleniu postupne tvoríme tento priestor sebestačným. V shope našej produkcie si nájdeš oblečenie predovšetkým z recyklovaných materiálov, teda secondhand vecičky upravené záplatami z dieľne Veroniky aj ArtHa Studio. Tu okrem jednotlivých kúskov časom nájdeš aj kolekcie, ako napírklad prvú „Nejebem na to“ kolekciu.

 

Zároveň vieme záujemcom vytvoriť dizajn i samotný produkt originálnej linorytovej tlače na textílie, poprípade vieme túto techniku predviesť formou workshopu na Vašej akcii.

Vstupné na akcii je dobrovoľné, mnohým však dojde, že dobrovoľné nie je zdarma a tak aj to občas pomôže.
2 percentá prídu zase o rok a to už budeme schopný poberať nuž a zároveň tvoríme veci pre firmy, zákazkové tlače textílií, grafické úpravy, proste fungujeme ako taká alternatívnejšia reklamka, ktorá peniaze vloží do svojho rozvoja.
V budúcnosti by sme sa taktiež chceli zamerať na prepojenie viacerých komunít, ale aj vekových kategórií. Podporiť výrobcov z Popradu a okolia vytvorením komunitných trhov ako napríklad susedský Trafo.TRH v Nitre, kde sa môžu spoznať, stretnúť a prezentovať . No už teraz sa nám môžeš ozvať ohľadne miesta v našom ArtHouse shope, ak tvoríš niečo zaujímavé čo si myslíš že sa tu hodí.

Nuž a ak by ste nás chceli podporiť nežistne, stačí nám hoc aj eurko na účet nášho OZ

SK1383300000002401198678

Záver

V skratke? V rámci priestoru Ti ArtHouse ponúka priestor, kde sa môžeš prezentovať, kde si môžeš prísť posedieť so známymi aj neznámymi, alebo kde môžeš tvoriť. Veľmi radi budeme aj za nových umelcov do tímu, ktorí sa budú chcieť podieľať na našich udržateľných kolekciách a ďaľších projektoch.
V rámci služieb ti AH ponúka možnosti alternatívnej reklamky, tlač linorytom, grafické návrhy, veci týkajúce sa textílií i konzultácie rôzneho druhu.

Pýtaj sa!

Navštív naše sociálne siete na Instagrame alebo Facebooku

Napíš nám na arthousepoprad@gmail.com