Program Fashion Revolution week v Poprade

FB event TU.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prečo by Ťa to malo zaujímať?

Prečo je dôležité vedieť, čo sa skrýva za naším oblečením a kto ho vyrába? Aké dôsledky má výroba a distribúcia textilu na naše životné prostredie a sociálnu sféru? Čo sa deje s textilným odpadom?

Módny priemysel je druhým najšpinavším priemyslom na svete (hneď po ropnom). Extrémna záťaž na ľudský a environmentálny aspekt už presahuje hranice normálnosti. Rýchly kolobeh nášho oblečenia sa ešte viac zrýchľuje. Kde momentálne sme?

Tento rok uplynie 5 rokov od pádu továrne Rana Plaza v Bangladéži, kde zahynulo pre lacnú módu 1138 ľudí. Ako sa módny svet odvtedy zmenil? Pýtajme a objavujme spolu počas Fashion Revolution Weeku po celom Slovensku. Podrobnejšie i kreatívnejšie sa budeme tejto problematike venovať od 23. do 27.4 v ArtHouse Poprad na Scherfellovej ulici. Event nájdeš TU.

Čo sa bude diať?

Celý týždeň Ťa čakajú prednášky, kreatívne workshopy a premietania spojené s touto problematikou. V rámci dresscode Ťa chceme požiadať, aby si prišiel vo svojom obľubenom kúsku oblečenia, teda kúsku, ktorý máš už dlhšie a vážiš si ho. Či už teda prídeš len pokecať, kvôli tomu, že Ťa táto problematika zaujíma, alebo si chceš odniesť upravený kus oblečenia, či niečo vlastné vyrobiť je na tebe. My Ti poskytneme priestor, podporu a program:

Pondelok

Brány sa otvárajú 17:00 kedy začneme prezentáciou o tom, čo je vlastne Fashion Revolution, prečo toto hnutie vzniklo a čo sa v rámci neho za 5 rokov podarilo.

Následne prejdeme na workshop, ktorý nám predvedú Nina Mesározsová s kolegyňou. Vo voľnom čase sa totiž venujú háčkovaniu. Pomocou neho vytvárajú štýlové tkané podprsenky a doplnky v značke „Na Kozičky“. Ak sa chceš zapojiť do workshopu, stačí sa registrovať na mieste „za cesťák a materiál“ pre baby.

 

Zároveň sa môžete zapojiť do súťaže o ceny od lektorov našich workshopov prostredníctvom dresscode – #milovanykusok Stačí, ak prídete do ArtHousu vo svojom obľubenom kúsku oblečenia a pridáte ho na sociálne siete so značkou #milovanykusok, radi Vám to vysvetlíme aj na mieste.

Utorok

V utorok uplynie päť rokov od tragédie továrne Rana Plaza, kde kvôli zlým statickým podmienkam a následnemu zrúteniu budovy zahynulo 1138 pracujúcich a viac ako 2000 bolo zranených. V rámci tohto smutného výročia prebehne performance Igora Hanečáka, ktorý sa bude od 00:01 snažiť potlačiť 1138 pietnych grafík ako autorské vyjadrenie k problematike.

5 years since the Rana Plaza tragedy, what’s changed?

Tento deň zakončíme premietaním filmu „Slowing down fast fashion“ od Ekotopfilmu (20:00)

Spomaľovanie rýchlej módy je film, do ktorého nás zasväcuje Alex James, anglický muzikant, novinár a výrobca syrov. Poskytuje kritický pohľad na náš jednorazový prístup k oblečeniu. Pozrite si trailer, alebo príďte rovno na premietanie. 

Streda

Brány sa opäť otvoria o 17:00 a hlavnou témou d%na bude „Redizajnuj svoje oblečenie“, prines si teda so sebou oblečenie, ktoré Ťa už omrzelo a uprav si ho tak, aby bolo ešte krajšie a orginálnejšie ako pred tým. K dispozícii Ti budú záplaty s grafikami z našej produkcie a množstvo linorytových grafík z ArtHa produkcie, či pečiatková abeceda z projektu „Vyjadri sa slovom“  Ak si však kreatívny typ, dáme Ti k tomu linoryt, rydlá, farby a všetko potrebné na to, aby si si vytvoril/a originálny kúsok oblečenia s vlastným dizajnom, ktorý Ti bude ešte hodnú dobu slúžiť. Workshopom Ťa prevedie Veronika a Igor. 

Štvrtok

Štvrtok venujeme výhradne farbám. V rámci workshopu Ťa Lucka prevedie technikami farbenia látok prírodnými materiálmi. Ak si teda prinesieš bledý kus oblečenia, alebo si nájdeš niečo u nás, môžeš si odniesť farebnú vecičku, ktorá nebola zafarbená niečim, čo zaťažuje prírodu.

Zároveň si spravíme prednášku ako na tému ekologického farbenia tak na tému bezfarebného textilu, s ktorým sa rozhodli pracovať manželia Miška a Pali Prekopovci. Tí majú vo svojej značke Primát prevažne produkty z nefarbenej bavlny, ktorých výrobu sústredili už od tkania na 100km okolie Trenčínu.

Piatok

V piatok dokončíme to, čo sme cez týždeň nestihli. Dotlačíme si posledné kúsky oblečenia a spravíme feedback. 

V rámci prezentácie si taktiež ukážeme aké unikátne kúsky sa dajú vyrobiť z odpadových materiálov ako aj prvú kolekciu skeáčového oblečenia upravenú v ArtHouse. (info čoskoro)

O 20:00 sa presunieme do veľkej sály Kina Máj, kde nás čaká hneď dvojité premietanie ako zavŕšenie tohto minifestivalu. 

Ako prvý si predstavíme film „Frontline Fashion“ a hneď po ňom „River Blue“

 

Tešíme sa na Vás. Info budeme priebežne dopĺňať tak sledujte instagram @arthousepoprad a ak Vás zaujíma problemiatika (čo je celkom jasné, keď ste došli až sem) tak si dajte aj @fash_revslovakia a @fash_rev

Ak nestihnete event u nás, pozrite sa, či sa nejaký nenachádza aj v meste vo Vašom okolí

BRATISLAVA
23.4. panelová diskusia – Fashion Revolution Talk
https://www.facebook.com/events/2080112372236973/
25.4. diskusia – Etický prístup v módnom dizajne
https://www.facebook.com/events/376208296189292/
26.4. diskusia – Slow Fashion: Pomalá móda neznamená, že šijeme pomaly
https://www.facebook.com/events/230854454318574/
23.4-29.4. Kto ušil moje oblečenie? (predstavenie lokálnych značiek formou výstavy) https://www.facebook.com/events/370858930082349/

POVAŽSKÁ BYSTRICA
29.4. – celodenný event
https://www.facebook.com/events/433254453761903/

PÚCHOV
23.-27.4.
https://www.facebook.com/events/1540040736104401/

POPRAD
23.4.-27.4. – celotýždňový event
https://www.facebook.com/events/414762125596361/

KOŠICE
23.4.-29.4. – celotýždňový event
https://www.facebook.com/events/1878886428828964/

NÁMESTOVO
28.4. – celodenný event
https://www.facebook.com/events/764283500444381/