Knowthem? – spolupráca Primát a ArtHa Studio

Kvalitný obsah na kvalitnom plátne

– poznáš ich?

Poznáš ich? (Know them?) spočíva v kreatívnej forme pripomínania kvalitných slovenských osobností s odkazom na hľadanie ich dnešných alternatív. Tradičné spojenie linorytovej grafiky, ktorú sme tlačili ručne na tričká, ktoré sa už od tkania látky vyrábajú v 100km okolí Trenčína z nefarbenej bavlny vytvára unikátny produkt. V ňom sa spája minulá i súčasná kultúra, dôraz na ekologické i etické pozadie produktu, slow-fashion a udržateľná móda, kreatívna práca, spolupráca i dobročinnosť. Výsledkom je kolekcia osobností československej kultúry, ktoré sú pre nás inšpiratívne. Dôraz však kladieme i na zisťovanie, kto je inšpiratívnou osobou pre Vás.

 

Prečo projekt vznikol?

Súšasný rozvetvený konzumný spôsob života i popkultúra dnes funguje predovšetkým na princípe, v ktorom kvantita prevyšuje kvalitu. Učí nás veci stále obmieňať, miesto toho, aby sme sa o nich starali. Učí náš cítiť k niečomu len dočasný, krátkodobý vzťah, ktorý sa po jeho vytratení jednoducho vymení kúpou novej veci. To však nefunguje iba v ekonomickom, ale i kultúrnom svete. Do hláv sa nám tlačia jednotýždňové hity, pominuteľné piesne a osobnosti, ktoré sa snažia byť originálny či iný čímkoľvek, okrem vecí, ktorej vytvárajú.

Reakciou na túto problematiku však nie je nadávanie na to, čo už existuje, ale vytváranie alternatívy, ktorá je prijateľnejšia a kvalitnejšia. Tento projekt spočíva v spojení kvalitného obsahu a kvalitného materiálu. V skratke ide o tričká s ručne tlačenými portrétmi, čo je však za tým je o niečo zaujímavejšie.
Výber osobností vôbec nebol jednoduchý, avšak keďže určite nejde o poslednú kolekciu, nakoniec sme vybrali. Podmienkou pre nás bolo najmä férové rozdelenie, teda rovnaký počet inšpiratívnych mužov i žien. Výber osobností bol ovplyvnený našimi preferenciami, podstatnou stránkou je však práve diskusia o tom, kto je „hodný pripomenutie“ či už ide o historickú alebo súčasnú osobnosť.


Portréty nami vybraných osobností sú vytvorené technikou linorytu, ktorá má na slovensku dlhoročnú tradíciu. Okrem toho, že je každý portrét štylizovaný ako rukopisom autora, tak atypickou linorytovou štruktúrou, je každý jeden výtlačok originál. Každé tričko je tlačené ručne a každé tričko je tak originálny kúsok odlišný, od ostatných. Autorom portrétov je Igor Hanečák, ktorý projekt začal s pár portrétmi už niekoľko rokov dozadu aj s dobročinným konceptom. Pre nespokojnosť s pozadím značiek, na ktorých tričká sa linorytové grafiky tlačili však projekt pozastavil. Zaujímavosťou na linorytovej grafike je hlavne fakt, že štylizácia portrétov sťažuje rozpoznanie osobnosti na tričku.

To vytvára priestor pre diskusiu a pri otázke „Koho máš na tričku?“ tak môžeme povedať o osobnosti to, čo je dôležité a zaujímavé pre náš. Práve to je pre pripomínanie takýchto osobností omnoho efektívnejšie, ako zdieľanie textov z wikipédie.

Na kvalitnom plátne?

Tričká Primát sú totiž vyrábané z nefarbenej bavlny. Už od tkania látky sa vyrábajú do 100km okolí Trenčína. Značka Primát tak ponúka kvalitný podklad ako pre ľudí, ktorým záleží na tom, čo majú na sebe, tak pre umelcov a grafikov, ktorým nie je ľahostajné pozadie ich práce.

V rámci spolupráce sme sa ako posolstvo zobrazených osobností rozhodli prispieť „eurko z každej ruky“ na dobročinné aktivity. Nejde však o veci, ktoré vyberieme my, ale o jednu z organizácií, ktoré si môže vybrať kupujúci pri kúpe trička. Keďže predpokladáme, že ľuďom, ktorí si tričko zakúpia, záleží na tom, kam putujú ich peniaze, dáme im na výber 4 občianske združenia aj s popisom ich tvorby, aby sme tak okrem symbolickej podpory šírili aj posolstvá dobrovoľníkov a hrdinov dnešných dní.

Tento projekt je určený ako pre ľudí zaujímajúcich sa o skvalitnenie stavu módneho priemyslu, tak pre ľudí, ktorí privítajú originálne výrobky so zaujímavým konceptom. Táto spolupráca totiž zachytí pozornosť ekologicky, kreatívne i kultúrne založených ľudí rôznych vekových kategórií. Spoločnou vlastnosťou týchto ľudí môže byť originalita a otvorené oči. Teda vnímanie toho, čo sa deje okolo nás a chuť sa do kreatívnych a hravých vecí zapájať. Je určená taktiež pre milovníkov dobrej hudby, literatúry, pre osobnosti inklinujúcich k tradičným výtvarnym technikám i ekologicky zmýšľajúcim jedincom.

Výsledkom projektu je kolekcia 10+2 portrétov československých kultúrnych osobností na tričkách z nefarbenej bavlny. Každé tričko obsahuje ručnú tlač znázorňujúcu osobnosť z prednej stránky a malý nápis „Knowthem?“ ako otázku na človeka, ktorý si tričko všimne. 10 osobností je pripravených už teraz, ďaľšie dve predvedieme ako prekvapenie v deň prezentácie. Medzi osobnosti, ktoré sú na tričkách patria: Katarína Kolníková, Terezia Vansová, Milada Horáková, Božena Slančíková-Timrava, Zuzana Navarová, Jaroslav Filip, Július Satinský, Karel Kryl, Jan Werich a Jozef Króner. Spolu s prezentovaním tričiek je spojené aj hľadanie dnešných kvalitných osobností ako aj rozširovanie povedomia o tých, ktoré sú na tričku.

Ako sa k nemu dostať?

Projekt je vo fáze príprav, ak by ste však chceli tričko získať už teraz, napíšte na arthaworks@gmail.com a s kusom trpezlivosti môže byť Vaše. Cena trička so všetkým pozadím je 25 €. Ďakujeme, že ste sa dočítali až sem, tu je výsledok:

Milada Horáková

Karel Kryl

Božena Slančíková Timrava

Terézia Vansová

Katarína Kolníková

Jan Werich

Zuzana Navarová

Július Satinský

Jozef Króner

Jaroslav Filip