#projektpodchod – Galéria a zóna bez peňazí namiesto strašidelného podchodu

 

 

V Poprade, v smere od stanice do Spišskej Soboty sa nachádza nechválne známy podchod pod železničnú trať, ktorý má vo svojej histórii mnoho negatívnych udalostí. Steny sa upravili tak, aby tam neboli zákutia a do priestoru sa nainštalovali kamery. Svojim nepekným výzorom (ako väčšina podchodov) však taktiež ľudí odlákaval, no na trase do časti Spišskej Soboty je to „povinná jazda“.

Nuž a jedného dňa, keď som v krčme smutne popíjal kvôli nemožnosti vyraziť na jednu zo skejtových tour som si povedal, že túto agresiu premením na kreativitu, povedal som si, že spravím pokus, kde do priestoru nainštalujem svoje práce a uvidím, či sa jeho prostredie zmení. V hesle „Kedy si naposledy zmenil to, na čo si nadával v bare“ bola prvá vernisáž už dva týždne na to.

Tak ako ostatní, aj ja som čakal, že ľudia obrazy poškodia či strhnú, v pláne som však mal dávať ich tam, až kým tam neostanú. To však nebolo treba, mladej generácii sa páčilo prevedenie nápadu a tej staršej to, že sa priestor zjemnil a ich cesta z domu či domov spríjemnila.

To zapríčinilo vznik ďaľších výstav, kde sme na dobrovoľných príspevkoch vyzbierali dostatok financií aj na veľkoformátovú tlač fotiek a taktiež sa niečo prispelo na stavbu DIY rampy kúsok od priestoru.

Miesto sa rozhýbalo, rampa sa postavila a čaká na dokončenie do stavu „Bowl“ a pred sviatkami vznikol ďalší pokus v podobe nestráženého freeboxu, teda skôr zóny bez peňazí, kde donesiete, čo Vám netreba a odniesiete, čo treba. Z týždňového pokusu sa stal trvalý priestor, kde si kopec ľudí našlo to svoje (jeden bezdomovec sa mi pochválil, že všetko, čo má na sebe je odtiaľ). Rozdelená zodpovednosť priestoru zaručila aj ako taký poriadok a hoci sa stáva, že niekto sebecky zoberie všetky veci naraz, v porovnaní s pozitívnymi reakciami okolia je príjemné to celé sledovať. 23.12 priestor znova upravíme a uvidíme, či v zóne bez peňazí pokračovať. (Je to priestor pre ľudí a ak sa zistí, že ich obmedzujú ľudia, ktorí si tam chodia vyberať, budeme ho musieť presunúť).

Na počesť jeho ročných narodenín sme usporiadali Upcyklačný bašavel, 4-dňový dobrovoňícky festival, počas ktorého sa priestor ešte viac upravil.

 

To všetko začalo rozmiestnením zopár obrazov, netrebalo grant, netrebalo plánovať a dokonca  aj mesto, napriek tomu, že o tom pred tým nevedelo, prišestor prialo a sú rozhodnutý spolupracovať. Stačí pár centov a prvý krok 🙂