Spolupráca s Primátom alebo „Kde sú tričká?“

Kde sú vlastne všetky tričká s linorytovými grafikami?

Tvorba linorytových grafík na tričká sa mi počas tvorby ukázala ako skvelá vec na posúvanie myšlienok a nápadov, ktoré mám v hlave. Na moje prekvapenie zožali tričká i napriek svojej punkovej taktovke pomerne veľký úspech v širokej skupine ľudí. Ako som však začal zisťovať viac o tom, čo nakupujem, bol som omnoho náročnejší na to, aký podklad pripravím pre tlač týchto grafík.

Dobrá gramáž látky nestačí

Od tričiek, kde mi záležalo iba na kvalite materiálu som postupne prešiel i na drahšiu variantu tričiek z Fair Wear foundation, ktoré majú prísnejšie kontrolované podmienky výroby (práca v textilnom priemysle na východe nie je sranda). Keďže som časom začal byť skeptický i voči veciam, do ktorých vidím len skrz web, prestal som kupovať i tieto tričká. Odsekol som tak teda možnosť rýchlejšieho zisku a rozhodol som sa prestať tričká predávať, kým nevymyslím niečo vhodnejšie. Verziou číslo jeden boli nakoniec záplaty na secondhand oblečení, verziou číslo dva značka Primát.

Prvé stretnutie

Ešte počas predaja tričiek na nitrianskom trafo.Trhu sa za mnou zastavil zaujímavý týpeček menom Pali. Trochu sme pokecali a vyliezlo z neho, že sú na tom istom trhu so svojou ženou Miškou a spoločnou značkou Primát. Látku pre svoje tričká nechávajú tkať na Morave a samotné tričká šijú pri Trenčíne, to všetko z nefarbenej bavlny. To mi utkvelo v hlave a nakoniec ma to aj presvedčilo úplne zanechať produkciu tričiek zahraničnej výroby. S týmto párom, resp. s celou rodinkou som si sadol natoľko, že spolupráca bola jasná a vytvárala sa na každom workshope či udalosti, kde sa nám podarilo prísť všetkým trom, alebo aspoň dvom. Svetlo inetrnetu však produkty zažijú až po dôkladnej príprave plánovaných kolekcií. 

Čo je vlastne Primát?

Primát je Trenčianska módna značka tvoriaca voľno časové oblečenie pre deti aj dospelých. Primát oblečenie je od strihu, cez pletenie látok, šitie, až po konečnú aplikáciu grafického dizajnu vyrobený 100 km od Trenčína. Väčšina dodávateľov, s ktorými Primát spolupracuje vedia zvládnuť obehnúť aj na bicykli, čo znamená priamu kontrolu výrobného procesu a flexibilitu k individuálnym požiadavkám klienta. Filozofia vychádza z troch kľúčových princípov: lokálna tradícia, umelecký prístup a detský uhol pohľadu. Prevažnú časť produkcie Primát tvorí nefarebná 100% bavlna, respektíve látka, ktorej farba závisí od farby priadze, z ktorej je pletená. Je to analógia na čisté plátno, ktoré si maliar pripravuje pre svoj nový obraz. Preto, aj pri realizácií jednotlivých kolekcií Primát spolupracuje s výtvarníkmi, ktorí tak majú možnosť prezentovať svoju tvorbu na oblečení Primát. Prezentovať umenie čo najširšiemu publiku, je jedna z najzákladnejších firemných motivácií Primát. Produkty Primát sa ponúkajú aj bez grafickej potlače, ako ”polotovar“, pre ďalšie kreatívne zámery. Podľa priania zákazníka sa Primát snaží zabezpečiť realizáciu malých reklamných sérií a vytvoriť tak vizuál priamo na mieru a podľa požiadaviek zákazníka. Značka Primát používa technológiu ručnej sieťotlače, ktorá má výhodu najmä pri tlačení delikátnych printov. Dnes je veľmi populárne používať termíny, ako Bio, Eko a pod., a tak aj Primát nemôže zaostávať a takýto regionálny model produkcie je ich predstavou ekologického narábanie so zdrojmi.

Výsledok

Výsledkom tejto spolupráce sú Primát tričká z grafikami z mojej tvorby tlačené farbou na vodnej báze, ktoré sú typické svojím pastelovým tónom. Pripravujeme však taktiež kolekciu Know Them?, kde budú zhmotnené linorytové portréty kultúrnych osobností na kvalitnom podklade a eurko z každej ruky pôjde na dobročinné účely. Výsledok uvidíte čoskoro 🙂