Teta Kolníková

Keď som tak sedel v obývačke rodinného domu mojich starých rodičov, nejak sme sa začali baviť o portrétoch na tričkách, ktorým som sa vtedy naplno venoval (teraz ich trochu delím s inými aktivitami). Nuž a moja babička vraví: Babičku sprav, Kolníkovú. No a v tom čase som hľadal nejakú postavu na prvý dámsky portrét.

Katarína Kolníková 

(* 20. apríl 1921, Radošina – † 29. máj 2006, Radošina)

Ženské oddelenie, Konečná stanica, Človečina či Kronika komika a mnohé iné diela. Teta Kolníková hrala v Radošinskom naivnom divadle skoro v každej hre. Jej priateľský humor, herecké umenie a talent boli súčasťou všetkého, kde sa objavila. Čo Ťa k nej však priblíži asi najviac je jej list ježiškovi, ktorý mňa osobne dostane vždy znova a znova.

„Milý Ježiško, já vím, starí ludý už málo píšu Ježiškovi, skór sa k nemu mollá. Ale já ty predsa len neská stem napísat pár rádkov. Volám sa Katarína Kolníková, budem mat osemdesát rokov, a teda som sa Tvojím pričineným dožila požehnaného veku. Báraj mi nohy neslúža, hlava mi slúži dobre, za čo Ty stem podakuvat osobitne. Teda vím čosik o živote. Ale Ty víš vácej. Ty víš šecko. Ježiško, kopu rokov som robila pestúnku v materskej školke, ale aj som chodyla po javiskových deskách, aby som spolu s naším dyvallom ludý vácej potešila, jako postrašila.

A preto Ta stem poprosit o to, aby tu aj na budúci rok bolo vácej takých, čo ludý potešá, jako tých, čo ludý zesmutná. A též daj, milý Ježiško, nech sú tu zasek a na furt dety a stromy zdravé, voda pitná a vzduch na dýchaný. A nech je tu medzi nama o čosi menej závistlivcov a chamtyvcov, ale za to vácej tých šikovných, múdrych, a ked sa poštastý aj vtypných ludý. Teda – nech je to tu na budúci rok o čosi fungujúcejšé, vonavejšé a luckejšé. Tak nám pri tom pomáhaj. A ver mi, Ježiško, čosik pre to urobím aj já.“

Ak si ju chceš pripomenúť alebo pozrieť v plnej paráde, pozri na úryvok z Človečiny a tu a tam sa preklikni aj na niečo iné, ak máš čas

https://www.youtube.com/watch?v=LnX4tnHxJ-0

 

Podľa mňa z nej srší dobro a preto mám sám veľmi rád tričká a veci, na ktorých tento portrét mám. Ak si ju chceš takto pripomenúť, máš na výber medzi linorytom ručne tlačeným portrétom na hrubšom papieri.

Taktiež Ti môže vyhovovať forma „záplaty“ alebo nášivky, ktorou si môžeš vylepšiť kúsok svojho oblečenia. Oboje stojí 7 eurky, ak nám pošleš svoj kúsok oblečenia, máš to za 8 aj s prišitím.

Ak chceš hotovson produkt z kvalitného materiálu, vyber si z produktov od značky Primát, ktorá ponúka oblečenie z nefarbenej bavlny. Látka na tieto kusy oblečenia sa pletie na Morave, tričká a mikiny sa šijú v Trenčianskych Tepliciach. Podporíš tak rozvoj dobrých malých firiem. Tričko stojí 25 € a mikina 48 € veľkosti sú podľa chuti. Ak máš otázky alebo o čokoľvek záujem, napíš na arthaworks@gmail.com