Vianočný darček od vlády? Za Slovenské výrobky zaplatíte nižšiu daň!

Vláda Slovenskej republiky sa rozhodla dopriať Slovensku malý, no významný darček v podobe návrhu zákona, ktorý zabezpečí nižšiu daň pre výrobky vyrobené na Slovensku. Vidia v tom zvýšenie záujmu o lokálny trh ako aj podporu pre menšie podniky. 

S návrhom prišla skupina nezávislých poslancov už začiatkom tohto roka, pretlačiť ho do rokovania bolo však náročnejšie ako očakávali „Daň je pre politikov celkom citlivá téma a keď sme navrhli jej zníženie, nechceli sa s nami pôvodne o tom vôbec baviť“ hovorí jeden z navrhovateľov Ing. Fedor Pavlík. V znižovaní daní však vidia dlhodobú investíciu. Slovenské výrobky sa totiž môžu pre Slovákov niekedy zdať drahšie, ako tie zahraničné. Dôvodom je, že korporátne firmy veľkých rozmerov si môžu nastavovať cenu čo najnižšie, čo znevýhodňuje menšie podniky. Navyše veci vyrábané v Ázii a podobných krajinách vyrábajú robotníci za najnižšiu možnú mzdu. Pri znížení daní sa pochopiteľne Slovenské výrobky zlacnia a budú tak prístupnejšie pre väčší počet počet obyvateľov. To sa môže pozitívne odraziť na ich produkcii a časom možno aj na vytváraní viacerych pracovných miest slovenskými podnikateľmi. „Rozvoj miestneho trhu je recept na viacero neduhov, ktoré naše hospodárstvo obmedzujú. Môžu sa tak zlepšiť podmienky malých podnikateľov a zároveň sa cenovo nič nezmení,pre tých veľkých. Reálne si totiž aj 20 percentnú daň Tí šikovnejší zapíšu do odvodov, čo znamená, že pre štátnu pokladnicu to nebude výrazný rozdiel“ hovorí ekonóm Ing. Jozef Pitralovič.

Čoho sa zmena bude týkať?

Znížená daň z pridanej hodnoty sa týka všetkých výrobkov, surovín a materiálov vyrobených na Slovensku. Zaručuje to tak širokospektrálne zvýhodnenie slovenských podnikateľov ako aj kupujúcich, ktorí sa rozhodnú podporiť domáci trh.  Môže to pomôcť ako malým hospodárom, vinárom, či ďaľším ľuďom v potravinovom priemysle, tak v iných oblastiach, ako je textilná výroba, výrobky z dreva, stavebné materiály a pod. Navyše je zmena viacúrovňová, zastihne totiž aj výrobcov, ktorí sa rozhodli pre svoje výrobky použiť slovenský materiál. V tomto koncepte sa najviac očakáva pozitívna zmena v textilnom priemysle, v ktorom Slovensko niekedy prosperovalo a nové značky sa snažia k tomuto trendu znova dostať, suma nákupu vhodných materiálov tak pre nich môže byť podstatne nižšia, ak si zvolia materiál vyrábaný na Slovensku. Slovenských výrobkov je v obchodnom obehu rastúci počet, vzniká taktiež viacero portálov, kde ich môžete nájsť a taktiež menšie trhové eventy, kde sa môžu takéto značky prezentovať. 

A o aký rozdiel sa teda jedná?

Poslanci budú údajne debatovať o viacerych možnostiach. „V návrhu sme uviedli zníženie dane na 10 percent, je to však predmet diskusie a rátame s posunom k 15percentám. Samozrejme však skúsime daň tlačiť čo najnižšie.“ dodáva navrhovateľ Ing. Fedor Pavlík

Čo na to poviete?

Sám neviem, ale zaujímalo by ma, ako by vyzerala situácia, kedy by sa tento článok stal skutočnosťou. Fico to už skúsil na rohlíky, aby si získal dôchodcov tak prečo nie? Tento článok je ale súčasťou mojej fantázie, ktorú skĺbujem do edície #positivehoax. Túto fantáziu som sa rozhodol šíriť práve hoaxovým princípom, akurát, že nepodnecujem k násiliu, ale k otvoreniu hlavy pre ďalšie možnosti. Ak sa Ti nápad pozdáva, nazdieľaj ho, ak nie, pokojne mi napíš 🙂

I.H.