Zaplátaj diery textilného priemyslu

Obsah obrazu
Hlavným princípom je vyjadriť sa. Človek má odpradávna potrebu sa nejak vyjadriť. Často krát je to tvorivou cestou a často krát náš o to okráda konzum, ktorý nám tlačí hotové veci podľa predlohy. Najščastejšou formou vyjadrenia v dnešnom svete je oblečenie. Ako sa hovorí, šaty robia človeka a veĺa ľudí chápe oblečenie nielen ako „vec“ na nosenie, ale ako vyjadrovací prostriedok, niekedy maliarske plátno. Nápisy na tričkách nás sprevádzajú už dlhú dobu, tlačené dizajny taktiež. A originalite, či kreativite sa v tomto smere hranice nekladú, preto som sa rozhodol pre ručnú tlač. Forma sieťotlače je však pre mňa príliš presná, hoci aj s ňou sa dá patrične pohrať. Pre tlač textílií som si vybral linoryt. Okrem toho, že je vzhľad dizajnu atypický a jeden od druhého stále odlišný, je to technika blíýka ľuďom. Pomocou workshopou sa ju radi naučia mladší a radi zopakujú starší, ktorí ju mali ešte na základke. Práve preto používam linoryt ako vyjadrovací prostriedok. Hoci grafiku, dizajn, v mojom prípade nápisy stále opakujem, čo mi pomáha vpisovať si ich pod kožu ako tetovanie, každý výtlačok je niečo iné, robí sa v inom prostredí, na inú plachtu a hoci zmysel je ten istý, detaily každého kúsku sú odlišné. Tak je to predsa aj s ľuďmi. To, že má zopár ľudí rovnaký názor, neznamená, že budú na vlas rovnaký.
Plátno
Každý kúsok je originál avšak súčasťou umenia ako vyjadrovacieho prostriedku je plátno. Povedzme tričko. Nadšenie z tvorby však skončí plátnom vyrobeným za mizerných podmienok, ktorých kúpou celý tento nezmysel podporuješ a zároveň hlásaš originalitu a vedomé myslenie. Ak chce byť človek kritický, nájde si niečo na každom druhu oblečenia. Každý kúsok má svoj neduh ale tu tiež platí, že nikto nie je dokonalý.
Prostredie. Pri každom obraze je pri jeho vnímaní důležité aj umiestnenie v priestore. Ak by sme si niektoré kúsky tričiek vystavili do rámu, nepochybne by mohli vysieť v galérii, úplne bežne sa s nim však nestretneme. Synonymum rámu je pasparta, práce a grafiky sa kombinujú s farebnými podkladmi a vytvárajú jednoduché a vkusné orámovanie. Zároveň však podporujú originalitu toho a druhého výtlačku. Práve pre tento spůsob podporvy vyjadrenia sú záplaty ako stvorené. Nielen že svojmu oblečeniu konečne venujeme trochu energie, jeho originalita spočíva aj v umiestnení nášivky.

V tom s akou farbou ju skombinujeme, v tom kde ju po
v tom kde nášivku umiesntime
v tom ako ju prišijeme
V dnešnej dobe preplnenej konzumom a spotrebou sme si zvykli dostávať hotové veci, kupovať hotový produkt, hotovky ako jedlo, autá upravené na mieru (pre väčšinu ľudí), hotové domy, byty a hlavne množstvo hotového oblečenia, ktoré nás po chvíli omrzí a často putuje do koša či na skládku. Už ako malých nás pritom učili, že to, čomu dáme trochu energie si vážime viac. Predávajúci nás rozmaznávajú a podnikanie sa riadi heslom „dostať produkt zákaznikovi pod nos tak, aby iba raz pohol prstom“. Ako si potom chceme vážiť veci a baviť sa o udržateľnej móde a udržateľnom podnikaní, keď z náš okolie a korporáty robí lenivcov?

Hlavnou pointov značky Zaplataj je z

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

aplátanie týchto dier v našom systéme čo najjednoduchším spôsobom. Je to možnosť venovať svojmu oblečeniu trochu času, upraviť si ho, vylepšiť, niečo možno pokaziť, požiadať niekoho o pomoc a niekomu zase pri tvorbe pomôcť…No na záver si povedať, že to, čo nosím je naozaj ten pravý originál. Nie originál z výkladu, ktorí má ďaľšia tisícka, ale ten jeden. Ten môj.

A práve produkt ako záplaty je jednoduchým spojením kreativity, spolupráce, udržateľnosti, recyklácie i originality. Pri tom ide len o linorytom potlačené kusy látky, čo sa však skrýva pod nimi sú nie len šaty, ktoré svojim upravením dostali nový život ale i ľudia, ktorí ich pomohli vytvoriť. Ale tak podrobnejšie…prečo záplaty?

dav

OLYMPUS DIGITAL CAMERA